System kontroli realizacji zleceń
usługi spawalnicze
Naprawa głowic silnikowych
Facebook

Spawanie aluminium

Aluminium (a raczej jego stopy, ponieważ sam czysty metal posiada bardzo niską wytrzymałość) to metal świetnie poddający się obróbce i spawanie aluminiowych części nie nastręcza zwykle większych trudności.

W celu solidnego spawania aluminium można wykorzystywać różne metody, jednak dwie są wiodące i najpopularniejsze:
– metoda MIG
– metoda TIG

Spawanie aluminium

To metody spawania łukowego w osłonie gazu. Spawanie metodą TIG (Tungsten Metal Gas) jest gwarancją otrzymania spoin najwyższej jakości. W przypadku tej metody, cały proces przeprowadzany jest przez nietopliwą oraz odporną na temperaturę elektrodę wolframową, przy której udziale wytwarzany jest łuk spawalniczy rozgrzewający i upłynniający aluminium.

Zwykle elektroda nie musi nawet dotykać metalu, ponieważ zajarzenie łuku spawalniczego odbywa się przy udziale wysokiego napięcia (włączanego w sposób przejściowy), a cały proces spawania przebiega przy użyciu prądu przemiennego.

Gaz ochronny – doprowadzany specjalną dyszą – chroni materiał przed reakcjami chemicznymi, a rolę owego gazu ochronnego pełni zwykle argon (Ar) lub hel (He).

Spawanie profesjonalne

Metoda MIG (Metal Inert Gas) polega na spawaniu z zastosowaniem podobnego, obojętnego gazu osłonowego, czyli na przykład helu lub argonu. Spawanie odbywa się przy pomocy łuku elektrycznego, wytwarzanego między topliwą elektrodą, a częścią spawanego aluminium.

Wytworzone w ten sposób spoiny są dobrej jakości, spawanie jest wydajne, jego koszt jest niski, a całość polega – opisując w skrócie – na mieszaniu materiału topiącego się drutu spawalniczego z częścią, która ma zostać złączona. Tworzy się w ten sposób jezioro spawalnicze, które stygnie i krzepnie, gdy drut się oddali. Stosowana jest również metoda MAG, wykorzystująca gazy aktywne na przykład dwutlenek węgla.

Spawanie gazowe

Zastosowanie gazu ochronnego zabezpiecza spawany materiał przed reakcjami – z tlenem oraz wodorem – które mogłyby uszkodzić spawaną powierzchnię, między innymi czyniąc ją porowatą.

Najnowocześniejsze metody, najlepsze i najbardziej rozwinięte technologicznie maszyny oraz wieloletnie doświadczenie naszych pracowników pozwala nam spawać aluminiowe części precyzyjnie i bez najmniejszych uchybień.

Jednocześnie zaznaczamy, iż podejmujemy się nawet najbardziej kłopotliwych zadań, wierząc w własne umiejętności oraz w niewątpliwe zalety stosowanego przez nas sprzętu.

0